Wpływ Marihuany Na Sen

Czy marihuana może być odpowiedzialna za szalone sny, których doświadczasz?

Marihuana jest stosowana jako środek nasenny od wieków, a działanie tej rośliny jako skutecznego środka uspokajającego i nasennego jest niezaprzeczalne. Już od czasów starożytnych Chin konopie indyjskie były używane, aby pomóc ludziom w problemach ze snem, łącząc je z daturą, aby stworzyć tak zwany „shui sheng san”, czyli „przenikliwy proszek nasenny”.

Ale jak marihuana wpływa na sny? Być może zauważyłeś, że jeśli często zażywasz konopie indyjskie, masz tendencję do doświadczania mniejszej ilości snów. Dzieje się tak dlatego, że częste spożywanie marihuany rzeczywiście ma wpływ na nasze sny: kiedy palisz trawkę, nie śnisz lub śnisz mniej, a kiedy przestajesz palić, wchodzisz w fazę REM co oznacza, że uruchamiają się szalone sny.

Dlaczego? Cóż, w skrócie, marihuana wpływa na fazę REM naszego snu, czyli część, w której śnimy najwięcej, tłumiąc ją, co sprawia, że śnimy mniej. Przejdźmy do szczegółów, aby odkryć jak to dokładnie działa.

1. Czym dokładnie jest sen oraz REM?

Nasz cykl snu składa się z 4 różnych etapów, które powtarzają się kilka razy w ciągu każdej normalnej nocy. Pierwszy etap jest najlżejszy i najkrótszy i trwa nie dłużej niż 5% całego cyklu. W tym cyklu osoba śpi lekko i łatwo ją obudzić.

Etap 1: Przejście między czuwaniem a snem. Trwa od 5 do 10 minut.
Etap 2: Spadek temperatury ciała i tętna. Mózg rozpoczyna sen. Ta faza trwa około 20 minut.
Etap 3: Spadek ciśnienia krwi i częstości oddechów. Mięśnie się rozluźniają. Najgłębszy sen.
REM: Tutaj pojawiają się sny. Bardziej aktywny mózg; ciało zrelaksowane i unieruchomione. Szybki ruch oczu.

To na tym etapie ruchy gałek ocznych spowalniają i od czasu do czasu mogą wystąpić drgania mięśni, które pojawiają się niespodziewanie, gdy masz zamiar zasnąć? Ten pierwszy etap trwa do 7 minut. Następnie następuje etap 2, w którym zapadamy w głębszy sen, podczas którego spada bicie serca i temperatura ciała.

Etap 2

Stanowi około 50% naszego snu, chociaż nadal jest to stosunkowo lekki sen. Na tym etapie zwykle mają miejsce słynne „drzemki energetyczne”. Kiedy mówimy o głębokich poziomach snu, najprawdopodobniej mówimy o fazie 3 lub 4 snu.

Etap 3

Jest tym, w którym zachodzi naprawa i wzrost tkanek, a także wzmocnienie układu odpornościowego; a etap 4 jest najbardziej znany jako etap REM. Ta faza REM to ta, w której pojawiają się sny i zwykle trwa do 2 godzin.

REM aka etap snów

Faza REM, nie, nie mówimy o zespole rockowym, oznacza Rapid Eye Movement i zwykle rozpoczyna się po półtorej godzinie od zaśnięcia. W normalną noc większość dorosłych przechodzi od 5 do 6 pełnych cykli snu. Sny mogą pojawiać się na innych etapach, ale te w fazie REM są zwykle najbardziej żywe i zapadające w pamięć.

Co więc się stanie, gdy zażyjemy marihuanę przed snem?

2. Wpływ marihuany na sen.

Jeśli często używasz marihuany, być może zauważyłeś spadek liczby snów po jej paleniu; lub odwrotnie, zwiększona częstotliwość snów, gdy robisz sobie przerwę od trawki.
Chociaż wpływ marihuany na sny nie został jeszcze odkryty, ponieważ pole wokół snów jest ogólnie dość niewyraźne, uważa się, że konopie indyjskie zmniejszają lub tłumią fazę REM w naszym śnie, podczas której śnimy.

Marihuana jest często stosowana jako środek nasenny, ponieważ pomaga w łagodzeniu objawów powodujących trudności w relaksacji, szczególnie u pacjentów z bezsennością, zespołem stresu pourazowego (PTSD), przewlekłym bólem, stwardnieniem rozsianym i innymi chorobami autoimmunologicznymi lub nerwowymi. Nie jest zaskoczeniem, że regularne spożywanie marihuany zmniejsza ilość snów.

Badanie przeprowadzone w 2017 roku wykazało, że tetrahydrokannabinol, czyli THC, jeden z głównych kannabinoidów (ten najbardziej psychoaktywny), rzeczywiście hamuje fazę REM snu, co z kolei skutkuje zmniejszeniem szans na realizację snów. Stwierdzono zatem, że marihuana zmniejsza zdolność śnienia u ludzi, jednak sytuacja jest dokładnie odwrotna, gdy osoba wycofuje się z zażywania substancji po okresie częstego zażywania. Dzieje się tak, ponieważ zjawisko zwane odbiciem REM ma miejsce, gdy nałogowy palacz wchodzi w tak zwaną przerwę w tolerancji.
Wielu konsumentów zgłasza, że gdy tylko dana osoba rozpocznie przerwę, doświadcza naprawdę szalonych, niezwykłych i żywych snów, gdy umysł ponownie doświadcza fazę REM, która była wcześniej tłumiona.

Czym jest przerwa w tolerancji?

Ma miejsce wtedy, gdy osoba często używająca marihuany świadomie decyduje się na zaprzestanie używania marihuany na określony czas, aby pozbyć się tolerancji spowodowanej częstym jej używaniem. Umysł próbuje odzyskać to, co utracił, ale robi to w sposób, w którym wszystko jest niejasne. Mózg próbuje odzyskać wszystkie brakujące elementy na raz, co powoduje, cóż, chaos. W przypadku snów zwykle oznacza to niezwykle szalone zdarzenia lub koszmary.
W tym stanie faza REM jest znacznie silniejsza niż zwykle, podmiot może szybciej wpaść w fazę REM, a także zwykle skutkuje dłuższymi cyklami snu REM, aby nadrobić stracony czas i nadrobić wcześniej utracone procesy REM .

Podsumowanie

Jeśli kiedykolwiek zauważyłeś, że masz wyjątkowo szalone lub dziwne sny, być może przyjrzenie się swoim nawykom związanym z konsumpcją konopi indyjskich może być sposobem na znalezienie przyczyny tych niezwykłych nocnych historii, które tworzy twój mózg.
Odstawienie THC mogło być przyczyną twoich koszmarów lub snów o krainie czarów, ale powtarzamy – nie wszyscy są tacy sami. Poza tym inne kannabinoidy lub terpeny mogą również zakłócać funkcjonowanie mózgu w nocy, wpływając na Twoje sny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © PotLand.pl - marihuana THC i rośliny konopi CBD, czyli tematy naszego konopnego bloga.